Posiadasz dobrze dobrany materac i poduszkę, a dalej masz kłopoty ze snem? Czy wiedziałeś, że pozycja snu ma ogromny wpływ na jego jakość? Nieodpowiednie ułożenie ciała może pogłębić szereg obecnych już schorzeń. Najczęstszymi symptomami jakie można zaobserwować są bóle głowy, niedotlenienie, zmęczenie, ból karku, brzucha, pleców.  Cierpią również nasze narządy wewnętrzne.  Kręgosłup powinien zawsze być ułożony w pozycji prostej.  Naukowy zbadali jak różne pozycje spania wpływają na nasz organizm i układ kostno- stawowy i jakie są ich skutki.

 

Spanie na brzuchu

Ta pozycja spania nie jest zalecana.  Osoby, które lubią te pozycję powinny ograniczyć ją do minimum. Śpiąc na brzuchu uciskamy dolne partie brzucha i narządy wewnętrzne. Może przyczyniać się to do cofania zawartości żołądka i zgagi. Oprócz tego mocno zostaje nadwyrężony kark. Powstaje również ucisk na płuca co może spowodować niedotlenienie pęcherzyków płucnych. Objawia się bólem głowy .

 

Spanie na boku

Jedna z bardziej  zalecanych pozycji do spania jest ułożenie na boku. Lekkie podkurczenie nóg pozwala na większe rozluźnienie mięśni. Ortopedzi sugerują, dla większego komfortu i odciążenia kręgosłupa aby wkładać między łydki cienką poduszkę. Ta pozycja nie jest jednak wskazana dla osób, których bolą biodra lub cierpną ręce. Pytanie jakie się nasuwa, czy spać na prawym czy na lewym boku? Na prawym powstaje ucisk na wątrobę a na lewym na serce. Warto więc w ciągu nocy zmieniać ułożenie , aby nie obciążać zbytnio narządów..

 

Na plecach

Zdecydowanie najlepsza i najzdrowsza pozycja do spania. Spanie na plecach powoduje odciążenie kręgosłupa, karku i mięśni. Wyprostowane nogi i lekko podniesiona głowa wpływa na lepszy oddech, a  co za tym idzie poprawienie krążenia i dotlenienia komórek. Spanie na wznak nie powoduje uciskania narządów wewnętrznych.  Leżąc na plecach rozluźniasz mięśnie , szybciej się regenerują. Niestety tej pozycji nie poleca się dla osób u których często w nocy pojawia się bezdech senny.

Prawidłowa pozycja wpłynie na szybszą i efektywniejszą regeneracją oraz zadowolenie w ciągu dnia. Staraj się wypracować dobre nawyki a Twój organizm  będzie Ci za to wdzięczny!

 

ŚPIJ DOBRZE- GOOD NIGHT!