Strefy w materacu zostały stworzone w celu rozłożenia wagi ciała użytkownika na całej powierzchni. Głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla różnych części ciała.

Możemy wyróżnić następujące strefy:

Strefa głowy-  zlokalizowana jest po dwóch stronach w materacu. Charakteryzuje się średnią twardością.  Strefa ta wpływa na poprawę krążenia krwi.  Dostosowana jest dla ludzi powyżej 160 cm i dla osób, które mają już w pełni ukształtowany układ kostny.

Stefa barków-  zapewnia prawidłowe podparci barków i ramion wpływając na jak najbardziej naturalne ukształtowanie kręgosłupa. Strefa ta pomaga rozluźnić i odciążyć mięśnie.

Strefa lędźwiowa-  charakteryzuje się średnią twardością. Jest to  elastyczny odcinek materaca pozwalający na stabilne podparcie w okolicy talii. Wpływa to rozluźniająco na mięsnie kręgosłupa i poprawia krążenie krwi.

Strefa miednicy-  jest największą strefą stanowiącą środek materaca o średniej . Zadaniem jej jest podtrzymanie najcięższego odcinka naszego ciała i zapewnienie podparcia które zbliżone jest do anatomicznej budowy ciała.

Strefa ud-  strefa twardsza, zapewniająca stabilne podparcie.

Strefa łydek – strefa elastyczna ulepszająca swobodny przepływ krwi.

Strefa stóp- strefa średnio twarda , mająca za zadanie zapewnienie odpowiedniego komfortu dla pięt i stóp

Dzięki takiemu rozłożeniu stref można obracać materac o 180º, znacznie zwiększając jego żywotność. 

Materace posiadające 7 stref twardości zapewniają lepszy komfort użytkowania materaca dzięki jego odpowiedniemu dopasowaniu. Nie są jednak wskazane dla dzieci i młodzieży, których układ kostny nie jest w pełni ukształtowany.  Nie zaleca się również materaców u osób niskiego wzrostu, którym ciężko będzie ułożyć ciało w odpowiednich strefach.